MENÜ

Honlap címe

Mit nevezünk vízszennyezésnek? 

Azt a környezetszennyező folyamatot, melynek során a víz rosszabb minőségűvé válik.

A vízszennyezés elég nagy probléma napjainkban.

Rengeteg áldozatot követel a tengeri élővilágban.

Kémia 8. - V. Kémia és környezetvédelem - 5.3. A vizek szennyezése

 

 

 

Hogyan kerül a vízbe?

A statisztikák szeint a szennyvizek csaknem fele ipari tevékenység nyomán jön létre, amikor szerves és szervetlen vegyipari temékek kerülnek a természetes közegbe. Ide sorolandók például a hűtővizek, a technológiai használt vizek, az üzemi szociális szennyvizek, valamint az üzem területéről elvezetett csapadékvíz is.

A szennyezett ivóvíz élettani hatásai - Csak Tiszta Forrásból!

 

Ennek kapcsán pedig mindenképpen meg kell említeni az olajszennyezést is, amelyért nagy részben nem a tanker balesetek felelnek, bár tény, hogy ezek végzik a legkomolyabb pusztítást rövid távon. Hosszú távon viszont az olajipar normális napi tevékenységéből ered az olajszennyezés nagyobb része, innen kerül a használt motorolaj és ipari olaj nagy része a vizekbe.

Következményei

Már önmagában a számok is megdöbbentőek. Egy évben átlagosan 2,6 millió tonna nitrát, 2,5 millió tonna cink, 370 ezer tonna ólom, valamint 8 millió tonna műanyag hulladék kerül a világ természetes vizeibe. Ezek elképesztő számok és józan ésszel nehéz felfogni, miként kerülhet ilyen mértékű szennyezés a tengerekbe, óceánokba.

Hogyan óvhatod Te is bolygónk vízkészleteit?

Hol tart most a vízszennyezés?

Amerikai Egyesült Államokban a legnagyobb mértékű a vízszennyezés, amelynek nyomán a vízhiány és -szennyezett víz mára az egyik legkomolyabb környezetvédelmi problémává vált.

De máshol sem lehet fellélegezni: gyakorlatilag nem létezik ma már olyan természetes víz a világban, amely valamilyen módon ne lenne szennyezett. A legsúlyosabb helyzetben Kína van, itt már annyira komolyra fordult a dolog, hogy a part menti vizeinek jelentős részén nem ajánlott úszni, nem javasolt ezen a szakaszon a haltenyésztés, de még kikötőépítés sem.

 A hazánkba érkező felszíni folyóvizek nagy része, csaknem 95%-a erősen szennyezetten érkezik a határainkon túlról. Emlékezetes példa a 2000-es tiszai ciánszennyezés. Ám nem kell ahhoz ennyire messzire menni, hogy lássuk, mekkora a baj: ma már az ásott kutakból hozzáférhető talajvíz szinte sehol sem iható, ami azt jelenti, hogy az úgynevezett első vízadó réteg teljesen elszennyeződött.

Hogyan lehetne megelőzni?

Ahhoz, hogy csökkenjen a vizek terhelése, főként az ipari folyamatokban keletkező szennyeződések visszaszorítására lenne szükség.

Te mit tehetsz?

Lényeges lépés ezzel kapcsolatban a szelektív hulladékgyűjtés, és az is, hogy ügyeljünk arra, hogy milyen vegyszereket használunk a mindennapok során, valamint arra is, hogy minként szabadulunk meg tőlük. Érdemes környezetkímélő mosó- és mosogatószerekre váltani, és csak a feltétlenül szükséges mennyiséget elhasználni a vízlágyító-, öblítő-, mosószerekből, de ide sorolandók a kozmetikai termékek is.

Emellett a lefolyóban vagy a WC-ben nincs helye az ételmaradéknak, a zsiradéknak, de az erős fertőtlenítőszernek sem. A nyaralások során arra fontos odafigyelni, hogy természetes vizekben közvetlenül fürdés előtt ne kenjük be magunkat napolajjal.

Hírek

  • Környezeti katasztrofák
    2023-03-01 09:24:38

    40 kg műanmyagot találtak egy bálna gyomrában.

     

Vigyázz környezetedre!

 

Vigyázol a környezetedre?
Válasz
Válasz
Asztali nézet